
Na obali najstarijeg evropskog jezera dve familije strogo čuvaju tajnu staru 100 godina, a to su riblji biseri.
Na granici Albanije i Severne Makedonije nalazi se najstarije i najdublje jezero u Evropi, Ohridsko jezero. Prelepo jezero koje je pod zaštitom UNSCO-a karakteriše smaragdno-zelena boja vode koja predstavlja stanište za 212 poznatih biljaka i životinja. Jedna od njih, riba plašica, glavni je „sastojak“ pri pravljenju najpoznatijeg blaga u okolini, a to su Ohridski biseri.
Već skoro 100 godina, samo dve porodice znaju kako se prave Ohridski biseri, a to su porodice Talev i Filev. Za razliku od regularnih bisera, Ohridski biseri su napravljeni od školjki koje se samelju i od koji se formiraju loptice različitih veličina i oblika. Na bisere se stavlja do 8 slojeva emulzija koja im daje karakterističan sjaj. Svaki sloj mora biti suv kako bi se na njega naneo sčedeći. Sušenje traje između 45 minuta i sat vremena. Emulzija sadrži sastojke koji potiči od ribe plašice, a ostatak procesa ostaje misterija.
Istorija Ohridskih bisera datira još od 1920. godine kada je ruski imigrant pokazao tehniku dvema porodicama. Od tada, porodice Tavel i Filev usmeno prenose strogo čuvanu tajnu sa oca na sina. Iako tradicionalni biseri traju samo 150 godina, porodica Talev garantuje da će biseri s Ohrida trajati večno.
U poslednjih nekoliko decenija, Ohridski biseri su postali Ove bisere je nosila evropska aristokratija kao što su Kraljice Danske i Engleske, kao i Princeza Dajana.
0
Ostavite odgovor