
Varšava je u proteklih pet vekova glavni grad Poljske. Leži na srednjem delu toka reke Visle. Pored toga što je glavni grad, Varšava je ujedno i najveći, ali i važan naučni, kulturni i politički centar zemlje. U ovom gradu živi preko 1,9 miliona stanovnika, po poslednjem popisu. Od Beograda udaljen je 1266 kilometara, te za putovanje kolima je potrebno nešto više od 12 sati, ali putovanje avionom bi trajalo svega nešto jače od sata. Lepota ovoga grada je što u sebi čuva arhitektonske stilove od XIII veka, raznolikost istorije je vidljiva u građevinama koje ponosno krase varšavske ulice.
Znamenitosti Varšave
Stari grad
Varšava, kao i većina evropskih gradova, ima svoj istorijski centar u kojem se čuvaju ostaci prošlosti, a koji je posebno atraktivan turistima. Stari grad, ili kako ga nazivaju Staro mesto, deo je Varšave opasan zidinama, a pažnju privlači velika, kamena kula Barbakan, podignuta u XVI veku. Ipak, u Starom gradu nalazi se, uz reku Vislu i veliki plato sa trgom i starim građevinama koje ga okružuju. Prva koja zapada u oči je Kraljevski dvor, nekada služen kao rezidencija poljskim kraljevima, a danas je u njenim prostorijama smešten muzej. Tu je i čuveni trg Rynek Starego Mjasta na kojem se svake godine održva Festival na otvorenom, kada se tu skupljaju ljubitelji muzike sa svih krajeva sveta. Na ovom trgu nalazi se čuvena statua sirene koju prati legenda da su jako davno sirene plivale u Visli, i da su se, kada su zastale da se dive lepoti Varšave, upale u ribarsku mrežu. Da bi nastavili uživati u njihovim predivnim pesmama, ribari su odlučili poštediti sirene. Tada su one postale zaštitnice grada, a na statui su prikazane simbolično sa mačem i štitom.
Još jedna rado posećena atrakcija ovog dela grada koji krase male, kamene ulice, jeste upravo letnja kraljevska rezidencija, odnosno dvorac Lazijenki, sagrađen u XVII veku.
Zamak kulture i nauke
Kojim god delom Varšave da šetate, gotovo je nemoguće da ne vidite vrh ’’Džinovske olovke’’, kako stanovnici zovu kulu zgrade Zamka kulture i nauke. Grđevina je visoka 230 metara i na tornju nalazi se ogromni sat sa ’’četiri lica’’. Ovo je najveći sat u Evropi, prećnik svakog njegovog brojčanika je čitavih šest metara. Tvorac ovog sata bio je Staljin, a zanimljiva činjenina je da su šezdesetih godina prošlog veka u toj zgradi Rolingstonsi prvi put održavali svoj koncert.
Katedrala Svetog Ivana Krstitelja
Ovo je jedna od tri katedrale u Varšavi, a od svih među njima je najstarija. Gradnja je započela u XIV veku, u gotičkom stilu, a služila je za krunisanje poljskih kraljeva. Danas je ona najvažnija sakralna građevina Poljske, i spava u svetsku baštinu UNESCO-a.
Kopernikov naučni centar
2010. je posetiocima prvi put omogućen ulaz u izložbeni prostor ovog naučnog centra. Spada u najzanimljivije turističke atrakcije jer se pored razgledanja eksponata i eksperimenata mogu se lično ispitivati zakoni fizike i izvoditi eksperimenti. Oko same zgrade nalazi se park pod nazivom Discovery Park, koji je takođe izložbeni prostor u kojem su izloženi brojni naučni eksponati. U sklopu celog centra otvoren je i planetarijum koji je nazvan Nebesa Kopernika. Uz svakodnevne postavke u ovom centru se redovno odigravaju brojni naučni događaji i predavanja.
Kraljevski park
U središtu Varšave, na prostranih 76 hektara, nalazi se najveći gradski park, Kraljevski park, ali poznat kao i park Lazienowski, a simbolično gradu izgrađen je ceo u baroknom stilu. Ovde se takođe vrlo često odigravaju festivali, kao i onaj posvećen svetski poznatom poljskom kompozitoru Frederiku Šopenu. Ovo ipak nije najstariji gradski park, ta titula pripada Saski park, koji nije toliko daleko od gorepomenutom Lazirnowskog.
Hrana, piće i restorani
Poljska kuhinja nosi različite istorijske uticaje sa gotovo svih strana, ali je čak i tokom takvih promena uspela da sačuva izvorne tradicionalne ukuse. Jela od testa, sa malo razlike sa italijanskom kuhinjom, čest su deo menija u poljski restoranima. U Starom delu grada nalaze se restorani sa etno motivima, kao i tradicionalne birtije i kafići. Jedan od tih tradicionalnih restorana je svakako Delicja Polska, čiji meni pored poljskih, sadrži i evropska, ali i ona prilagođena vegetarijancima. Vege Miasto je veoma povoljno mesto specijalizovano za vegetarijance i vegane sa isključivo organskom hranom. Sushi Maestro je veoma povoljni restoran sa tradicionalnim azijskim specijalitetim i sušijem. Soto sushi je nešto otmetnija varijanta.
Brasserie Warszawa je luksuzni restoran u centru grada u kojem preovladava centralnoevropska i evropaska kuhinja. Nolita restoran još jedan je od luksuznih restorana sa fantastičnom atmosferom i iskusnim osobljem.
Za one koji žele provod, u Varšavi postoji mnoštvo klubova za noćni izlazak, a neki od njih su Spce club, BANK, ili Teatro Cubane Club.
Muzeji i galerije
Muzej Frederika Šopena
Narod Poljske je veoma ponosan na činjenicu da je poznati kompozitor Šopen rođen baš u tom gradu, i da je svoja prva dela komponovao tu. Iako je on kasnije napustio Poljsku i nikad se nije vratio – na mestima na kojima je on provodio najviše vremena postavljene su klupe od crnog granita, a u znak sećanja otvoren je i muzej koji nosi njegovo ime, a izabrano mesto bilo je zamak Ostrogski koji datira još iz XVII veka. Šta više, Poljaci su toliko ponosni na svog čuvenog muzičara da svake pete godine održavaju konkurs pijanista koji nosi njegovo ime, ali su tako nazvali i međunarodni aerodrom, asteriod i jedan krater na Merkuru.
Muzej Marije Kiri
Još jedan veliki um koji je živeo i radio u prestonici Poljske države je Marija Skladovksa Kiri, koja je ruku pod ruku sa svojim mužem Pjerom Kirijem otkrila polonijum i radijum i za svoj vrhunski rad dvaput nagrađena Nobelovom nagradom za fiziku. U svoje vreme, pre nego što se preselila u Pariz na studije, Marija je živela u ulici Freta broj 16., a na toj adresi je danas smešten muzej posvećen njenom naučnom radu, istraživanjima i eksperimentima. Muzej je otvoren 1967. godine.
Drugi muzeji
Kako Varšava broji mnogo muzeja i umetničkih galerija, neki koje svakako vredi videti jesu Muzej revolucije, sa stalnim postavama istorijskih ličnosti, događaja i spisa, a tu je i Istorijski Muzej Jevreja u kojem se posetioci mogu informisati o užasima stradanja Jevreja na teritoriji Poljske za vreme Drugog svetskog rata.
Iako ovaj prelepi grad na obali reke ne krasi mnogo kapela, crkvi ili sinagoga, njegova lepota nije ništa manje vidljiva u ostalim građevinama i pomenu na velike ljude koji su živeli i radili baš tu. Dinamičnost grada se svakako može videti u brojnim manifestacijama koje se održavaju na gradskim trgovima, a njihova raznolikost je svakako zapanjujuća. Tu su pored navedenog Festivala na otvorenom, mnogobrojni džez nastupi, modne revije, kao i kulturne manifestacije; pozorišne predstave i filmske projekcije koje uglavnom organizuju studenti, koje ovaj grad broji preko 55.000. Niko u ovom gradu neće osetiti ni trunku dosade.
0
Leave a Reply