
Minhen je glavni grad nemačke pokrajine Bavarske, i treći po veličini grad Nemačke, odmah iza Berlina i Hamburga. U njemu danas živi približno dva miliona stanovnika. Nalazi se na obalama reke Izar, a okružuju ga obodi Alpa, a grad se nalazi na 530 metara nadmorske visine. Najkraća, vazdušna udaljenost od Beograda i Minhena iznosi 774 kilometara i zahteva samo nekoliko sati leta avionom, dok je autom potrebno nešto više od 9 sati puta, jer udaljenost iznosi oko 940 kilometara.
Znamenitosti Minhena
Marienplatz (Marijin trg)
Kao i svi drugi evropski gradovi, i srce minhenškog Starog grada krasi prostrani, prelepi trg, koji datira još iz 1158. godine. U prošlosti nosio je drugo ime i služio kao pijačni trg na kojem se se sastajali trgovci i seljaci radi prodaje i razmene različitih stvari kao što su brašna, jaja, ili vina. U tu čast danas se na tom trgu u vreme Božića održava veliki zimski sajam. U XVII veku na samom centru trga postavljena je statua posvećena Devici Mariji, ali je grad ime promenio u Marienplatz tek u XIX veku. Još jedna znamenitost na ovom trgu je najstarija gradska fontana – Fischbrunnen. Marijinu statuu okružuju Stara i Nova gradska dvorana i jedna crkva- Nova gradska dvorana odiše duhom neo-gotike, a sagrađena je u XIX veku. Stara datira još iz XIV veka, a današnji izgled potiče iz gotike.
Crkve u Minhenu
Pored lepota u Starom delu grada, u Minhenu koji čuva mnoge crkve, pažnja je pružena i ovim duhovnim građevinama od kojih sve sa sobom nose neku posebnu priču.
Peterskirche ili Crkva Sv. Petra, najstarija je rimokatolička crkva sagrađena još 1302. godine. Od prvobitnog izgleda crkve ostali su samo temelji, a ostatak je izgrađen u baroknom stilu. Ono što ostavlja bez dana je toranj visok 92 metra, vidljiv iz bilo kog dela grada, ali i otvoren za posetioce koji žele da uživaju u prelepoj panorami grada.
Salvatorkirche, odnosno Crkva Spasitelja danas služi kao sedište mitropolita Nemačke. Njen izgled pripada gotičkom stilu, a datira iz 1943. godine kada je renovirana. Crkva posvećena Svetoj Kajaten, na nemačkom Theatinerkirche St. Kajetan karakteristična po žutoj boji svoje barokne spoljašnosti vremenom postala je simbol grada.
Kapije pobede
Po uzoru na starorimsku Konstantinovu kapiju, u čast bavarskih vojnika Ludvig I podigao je Siegestora, odnosno Kapiju pobede. U dvokolici na vrhu nalazi se Bavarija, odnosno ženska personifikacija zemlje Bavarije, a zaprugu vuku četiri veličanstvena, bronzana lava.
Engleski park
Prepoznatljiva stvar vezana za ovaj evropski grad je svakako ogromni park čija je gradnja otpočela 1789. po nalogu princa Karla Teodora, kao znak iskupljenja narodu što je pokušao zameniri deo Bavarije za protivničku Austrijsku. Prvobitno, park je služio vojnicima jer ga je gradio tadašnji ministar odbrane, ali je tri godine kasnije park otvoren za javnost. Park je veći od Central Parka u Njujorku. Jedna od atrakcija na ovom prelepom mestu jesu svakako pivski vrtovi, simbolično vezani za dugu tradiciju pivarstva. U vrtu postoji oko 7.500 mesta za sedenje i meniji prepuni najrazličitijim izborom omiljenog pića od pšenice. Pored toga što se vrt koristi za uživanje i relaksaciju u prirodi, u njemu se nalazi još nekoliko znamenitosti koje turisti rado posećuju. Jedan od njih je Kineski toranj, izgrađen po uzoru na kineske građevine. Uz ovaj toranj nalazi se jedan pivski vrt, a u vreme Božića ovde se održava minhenški božićni sajam. Tu je i Japanska kuća čaja nastao za održavanje Letnjih olimpijskih igrara 1972. godine.
Nimfenburg
Palata Nimfenburg poznat je takođ pod nazivom Palata Nimfa. Od centra grada udaljena je samo 8 kilometara. Kada je 1662. godine sagrađena, nalazila se u šumi i bila je glavna letnja rezidencija vladara Bavarske. Njen stil pripada baroku, a tu je živeo kralj Ludvig I, kojeg pamte pretežno po svom burnom ljubavnom životu. Park koji okružuje prelepi, beli dvor kažu da je najlepši park u celom Minhenu. Tu se leti održavaju veliki koncerti klasične muzike.
Olimpijski park
U sklopu Engleskog parka, tu je i masivan kompleks Olimpijskog parka za gorepomenute Olimpijske igre 1972. Glavni stadion zatvoren je akrilik staklo koje skuplja kišnicu koja se dalje koristi za veštačko olimpijsko jezero. Na stadion može stati do 70.000 posetilaca, a danas se on koristi za mnoga muzička, sportska i sajamska dešavanja. Pored ogromnog stadina tu je i Olimpijski toranj visok 290 metara, a otvoren za posetioce koji žele da uživaju u panorami grada.
Allianz arena
Minhen je dom dva čuvena fudbalska tima, FK Bayern i FK 1860 Minhen. I ovaj stadion može primiti oko 70.000 posetioca, a klub Bajern je osnovan 1900. Godine. Nacionalni prvak postao je 1932., a danas se nalazi na trećem mestu na FIFA listi najboljih klubova XX veka.
U zavisnosti koji klub igra, razlikuje se boja fasade arene – crvena je za utakmicu sa Bajernom, a plava za 1860 Minhen. Bela boja s koristi kada igra reprezentacija ili se održava neki drugi bitan događaj.
Hrana, piće i restorani
Nemačka nacionalna kuhinja poznata je po svojim kobasicama i pivom koje se uglavnom služi uz glavno jelo. Pored piva kafa je veoma popularno piće ove zemlje. Suvo svinjsko meso u raznim oblicima se često služi uz predjelo, kao i tradicionalne bavarske perece i kifle.
Jedan od najzanimljivijih i rado posećenih restorana sa ne tako visokim cenama je svakako DinnerHopping, a ono što je atraktivno je činjenica da se restoran nalazi unutar velikog pokretnog autobusa. Hrana nije isključivo nemčka, već se služi i italijanska, kao i centralnoevropska.
Steinheil 16 je restoran nacionalne nemačke kuhinje, sa veoma pristupačnim cenama i odličnim izborom hrane.
Broeding i Schwarzreiter Tagesbas & Restaurant su dva veoma luksuzna, ali i skupa restorana sa austrijskom i nemačkom kuhinjom, kao i menijem prilagođenim vegetarijancima.
Muzeji i galerije
Kuća umetnosti
Jedno od najznačajnijih kulturnih ustanova ovog grada je svakako Kuća umetnosti u ulici Prinzregenten. U njoj se konstantno menjaju privremene izložbe iz različitih umetničkih epoha. Muzej je otvoren svakoga dana do 20h, a cena ulaznice se kreće od 5 do 12 Eura.
BMW Muzej
Kako je Minhen poznat po svojoj pivskoj i sportskoj tradiciji, još jedna prepoznatljiva stvar je što je Minhen dom BMW-a. U tu čast, u blizini Olimpijskog parka je 1972. godine otvoren BMW muzej u kojem se može videti čitava istorija ove kompanije, ali i tehnološki napredak. Ulaz u ovaj muzej košta svega 2 Eura.
Teatar Muzej (Deutsch Theatermuseum)
U Hofgartenu u Minhenu je 1910. godine otvoren Nemački Teatar Muzej poznat po impozantnoj građevini u baroknom stilu. Postava ovog muzeja prikazuje istoriju pozorišta u Nemačkoj, ali pored toga sadrži i najveću zbirku pozorišnih potografija
Šoping
Za ljubitelje kupovine Minhen će biti pravi raj. U njemu su dve ogromne pešačke ulice; Maximilianstrasse I Theatinerstrasse koje su ispunjene najrazličitijim buticima i prodavnicama. U svakom delu grada postoji po jedan tržni centar koji broji po 100 prodavnica, a na kraju Marijinog trga postavljena je mala pijaca na kojoj se mogu kupiti cveće, razno voće ili začini. Izbor odeće i obuće je veći nego u Beogradu, a cene su takođe pristupačnije.
Minhen je svakako jedan veoma zanimljiv grad koji nudi razne atrakcije ljubiteljima sporta, ali i umetnosti, kao i ljubiteljima piva i ukusne hrane. Biće raj i onima koji žele da potroše novac u kupovini, ali i onima koji žele da nauče nešto novo o ovom delu sveta.
0
Leave a Reply